Ciąg alkoholowy

Występowanie takiego zjawiska jak ciąg alkoholowy jest niezbitym dowodem na uzależnienie. Jeżeli ktoś pije i pozostaje nietrzeźwy ponad 48 godzin, najprawdopodobniej jest alkoholikiem. U nieuzależnionych osób raczej się to nie zdarza, chociaż mogą być wyjątki potwierdzające regułę. Jest to wtedy bardzo jasny sygnał ostrzegawczy przed chorobą alkoholową.

A zatem ciąg alkoholowym jest stanem upojenia, który trwa co najmniej dwie doby. Przerwanie picie oznaczałoby występowanie poważnych i bardzo nieprzyjemnych dolegliwości - zespół odstawienia, który może być zagrożeniem zdrowia i życia. Z tego powodu alkoholicy sięgają po przysłowiowy kieliszek, aby uniknąć tego nieprzyjemnego stanu. Tak najprościej można wytłumaczyć powstanie ciągu alkoholowego.

Niebezpieczeństwa związane z ciągiem alkoholowym

Etanol spożywany w nadmiernych ilościach jest dla organizmu trucizną. Ciąg alkoholowy zaburza funkcjonowanie organizmu, jego gospodarki metabolicznej, odwadnia. Dodatkowo powoduje stany zapalne, może uszkodzić narządy wewnętrzne, powoduje nadciśnienie i refluks.

W psychice osoby uzależnionej w trakcie i po ciągu alkoholowym można zauważyć:

  • zaniki pamięci i ogromne problemy z koncentracją,
  • lęk, depresja, rozdrażnienie,
  • wyrzuty sumienia, tzw. moralniak,
  • problemy ze snem, bezsenność.

Poważniejszymi dolegliwościami mogą być: Zespół Otella (alkoholowy obłęd zazdrości), paranoja alkoholowa, delirium tremens (majaczenie alkoholowe). Wymagają one natychmiastowej hospitalizacji (oprócz syndromu Otella).

Ciąg alkoholowy

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Jedynym rozsądnym sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego jest skorzystanie z profesjonalnego detoksu, przeprowadzonego przez specjalistów. Samodzielne odstawienie alkoholu jest niebezpieczne ze względu na objawy zespołu odstawienia, które mogą zagrażać życiu. Jeżeli pojawi się padaczka lub majaczenie alkoholowe, niezwłocznie trzeba zadzwonić po pogotowie. Dlatego lepiej wybrać miejsce, gdzie przeprowadza się odtrucie pod okiem lekarzy i terapeutów.

TERAPIA KRAKÓW